“Prof. Dr. Nurullah Çetin ile Edebiyat ve Şiir Üzerine Söyleşi ve İmza” Etkinliği
24 Ekim 2016 11:40

19 Ekim 2016 Çarşamba günü fakültemizde edebiyat ve şiirin konuşulduğu bir etkinlik düzenlendi. Edebiyat-Sinema Topluluğu tarafından hazırlanan etkinliğe, çalışmalarıyla edebiyatımıza önemli katkılar sunan, Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurullah Çetin konuşmacı olarak katıldı.

Dinleyiciler arasında, Dekan Yardımcımız Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kalyon, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Parvana Bayram, Fakülte Sekreterimiz Hüseyin Aydın, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri ve araştırma görevlilerinin yer aldığı söyleşi, öğrenciler tarafından da büyük bir ilgi gördü.

Dekan Yardımcımız Abuzer Kalyon, açılış konuşmasını yaptıktan sonra kürsüye Prof. Dr. Nurullah Çetin çıktı. Konuşmasında güzellik, sanat, edebiyat ve şiir kavramları üzerinde duran Nurullah Çetin, edebiyatın sadece süslü sözler söyleme sanatı olmadığına, edebiyat denilince aklımıza “eline, diline, beline hâkim olma” düsturunun gelmesi gerektiğine dikkat çekti. Daha sonra Yahya Kemal’in “şiir, duyuş’un deyiş’e dönüştürülmesi(dir)” sözünü hatırlatarak şiir sanatına değinen Nurullah Çetin, şiirin öneminden ve işlevlerinden bahsederek konuşmasını bitirdi.

Bu değerli konuşmasının ardından hocamıza, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Parvana Bayram tarafından çiçek ve hediye takdimi yapıldı. Program, öğrencilerimizin kitaplarını imzalatmasıyla sona erdi.