ÜNİVERSİTEMİZİN KURULUŞUNUN 90. YILI PANELİ
17 Mayıs 2017 07:44

Gazi Üniversitesi Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi  Türk Dili ve Edebiyatının güncel sorunları konulu panel düzenledi. Gazi Üniversitesi Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi   dekanı Prof. Dr. Kazım Sarıkavak’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen panelde Prof. Dr. Ahmet Mermer, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Prof. Dr. İsmail Parlatır, Prof Dr. İsmail Hakkı Aksoyak ve Yrd. Doç. Abuzer Kalyon konuşmacı olarak yer aldılar.

Gazi Üniversitesinin  kuruluşunun 90. Yılı kutlama programları kapsamında , Gazi Üniversitesi  Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen panal de Türk Dili ve Edebiyatının güncel sorunları çatısı altında  Tanzimat edebiyatı ve yenileşme, Tarih ve Edebiyat metinleri bağlamlı dizin ve İşlevsel sözlüğü ( TEBDİZ) tanıtım ve değerlendirme, Yurt dışındaki Türkçe yazma eserlere ulaşma  sorunu Mısır örneği üzerinden değerlendirme  gibi pek çok konu da bilgiler verildi. Gazi Üniversitesi  Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi’nde gerçekleştirilen panele   Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi   dekanı Prof. Dr. Kazım Sarıkavak  , Polatlı Belediye Başkan vekil İlhan Kırpık, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali  Özen, Prof. Dr. Ahmet Mermer, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Prof. Dr. İsmail Parlatır, Prof Dr. İsmail Hakkı Aksoyak ve Yrd. Doç. Abuzer Kalyon Ak Parti  Siyasi İşler Başkanı Sinan Yılmaz yönetim kurulu üyesi Mehmet Toprak ve öğrenciler katıldılar.

“ÜNİVERSİTEMİZİN  KURULUŞUNUN 90. YILI  KUTLU OLSUN”

Türk Dili ve Edebiyatının güncel sorunlarına ilişkin düzenlenen panelin açılış konuşmasını Gazi Üniversitesi Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi   dekanı Prof. Dr. Kazım Sarıkavak yaptı. Konuşmasında Türk dili e edebiyatının önemine dikkat çeken Dekan Sarıkavak, Üniversitemizin  kuruluşunun 90. Yılı kutlama programları kapsamında Polatlı’da öğrencilerimize yönelik böyle bir etkinlik tertipledik. Edebiyat fakültesi olmamız nedeni ile  bu bilgilerin üniversitemiz öğrencileri açısından derslerinde oldukça faydalı olacağını kanaatindeyim. Konuşmacı olarak  üniversitemize teşrif eden Profesörlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Türk dilinde doğru telaffuzun anlatımını yapan Prof. Dr. Hamza Zülfikar ise öğrencilerin ilgi odağı oldu.  Espritüel anlatımı ile katılımcıların dikkatini çeken  Prof. Dr. Hamza Zülfikar Doğru bilinen yaygın yanlışları anlattı.

DOĞRU TELAFFUZ NASIL OLMALIDIR?

Zülfikar “ Üniversite öğrenimini tamamladığı hâlde dili istenilen ölçüde kullanamayan insanlarımız bir hayli fazla. Yazarken, konuşurken kelime seçimini beceremeyen, kelimeleri tekrar eden, yabancısını Türkçesini birbirinden ayıramayan, bunları ayni cümlede veya bir sonraki cümlede tekrarlayan insan var. Konuşmasını bir atasözüyle, bir vecizeyle veya Meydana düşen kurtulmaz sengi-i kazadan örneğinde olduğu gibi bir mısra ile destekleyenlere artık rastlamak mümkün değil. Bu durum orta öğretimde dilin ve edebiyatın yeterince işlenmemesinden, edebi eserlerin okutulmamasından kaynaklanmaktadır. Çare olarak Yükseköğretimin ilk yılında Türk Dili adı altında mecburi bir ders kondu. Program ve işlenen konular amaca uygun düşmedi. Fakülte idarecileri bu dersi gereksiz gördü. Kalabalık sınıflarda dersin önemi anlatılmalı.  Öğrenciye dil eğitiminin bilinci verilemedi ve gerekliliği anlatılama dı. Bir başka sebep, seçme ve yerleştirme sınavlarında Türkçe bilgisini test etmekten çok mantık yürüterek soru çözme yoluna gidilmesidir. Genellikle üniversite eğitimine düşük bir seviye ile başlanıyor.  Birinci sınıfa gelmiş bir öğrenciyi bir konu üzerinde konuşturmak istiyorum, şaşkın tavırlarla bana na alaka! diye cevap veriyor. Bir Arap ülkesinde Türk Dili ve Edebiyatı öğretim üyesi  hakkında bazı tespitlerini anlatıyor.

BİRİNE SAKALLI, BAYAĞI UZAMIŞ DİYE TAKILIYORUM, ALLAH SANA DA NASİP ETSİN HOCAM DİYOR

Bir dost sohbetinde yaşını başını almış insanlar konuşuyor karşısındakine ikide bir anladın mı diye soruyor. Biri konuşuyor, dinleyen ise sürekli aynen, aynen diyerek tasvip ediyor. Örnek verecekken söze atıyorum diye başlıyor. Dini konulara merakı var, zaman zaman coşuyor. Şu adamı bir sınayayım diye bir şeyler sormak istedim: Beyefendi ezanda geçen Allahuekber sözündeki ekber ne demek, felah ne anlama geliyor? Cevap yok. Sanatçı veya televizyona katılmış modacı, değil mi yerine iki de bir di mi? diyerek soruyor ve karşıdakinden tasdik bekliyor. Ülkenin siyaset adamı uzun heceyi kısa söylüyor”dedi.

SARIKAVAK TEŞEKKÜR BERATI VERDİ

Panelin sonunda ise Gazi Üniversitesi Polatlı Fen  Edebiyat Fakültesi   dekanı Prof. Dr. Kazım Sarıkavak tarafından panele konuşmacı olarak katılan  Prof. Dr. Ahmet Mermer, Prof. Dr. Hamza Zülfikar, Prof. Dr. İsmail Parlatır, Prof Dr. İsmail Hakkı Aksoyak ve Yrd. Doç. Abuzer Kalyon’a teşekkür beratları taktim edildi.